برج دبیاین برج که در دبی ساخته خواهد شد برج انرژی نام دارد و 100 درصد انرژی خود را تامین خواهد کرد. یک توربین بادی بسیار عظیم در بام برج قرار دارد و به موازات آن سلولهای فتوولیتک قرار گرفته اند. شکل سیلندری این برج به منظور ایجاد کمترین سطح ممکن در مقابل نور خورشید است.

یک محافظ خورشیدی از کف تا سقف، 60 درجه از نمای دایره ای بنا را در مقابل تابش بسیار شدید آفتاب محافظت می‌کند. نور تابیده بر سایر بخشهای نما توسط پوشش معدنی پنجره‌ها تعدیل می‌شود.

نمای برج از یک نوع محصول جدید شیشه وکیوم ساخته خواهد شد که در سال 2008 وارد بازار می‌شود. پنجره‌های با کیفیت بالا دارای محافظ‌هایی برای جلوگیری از ورود گرمای بیرون هستند، چیزی که در منطقه ای با دمای 50 درجه سلسیوس در تابستان ضروری است.این پنجره‌های دارای شیشه وکیوم، 3/2 کمتر از شیشه‌های معمولی امروزی حرارت را از خود عبور می‌دهند.

معماران این برج از یک ویژگی معماری سنتی ایران الگو گرفته اند. صدها سال پیش در این مناطق از بادگیر در سقف‌ها استفاده می‌شده است چیزی که بعداً وارد مناطق عرب نشین شد، و این بناها هم اکنون به علت تهویه طبیعی مورد توجه و علاقه خاص توریست‌ها هستند. هوای خنک از بازشوهای بالای بادگیر وارد می‌شود و به علت سنگینی به سمت پائین حرکت می‌کند و هوای گرم سبک را به بالا می‌راند. و به این ترتیب تهویه مطبوعی در فضاهای داخلی بنا انجام می‌گیرد و دما برخلاف گرمای شدید محیط بیرون متعادل می‌شود.

در این برج نیز از عملکردی مشابه بادگیر استفاده شده است. فشار منفی ایجاد شده توسط بادشکن‌ها در طول برج، هوای مصرف شده را از درون اتاقها از طریق درزهای هوا به بیرون نمای ساختمان می‌کشد. همزمان هوای تازه از طریق سیستم داکت وارد فضا می‌شود. آب دریا نیز برای خنکی بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. سه برج خنک کن کمک می‌کنند تا دما به 18 درجه سلسیوس برسد. داکت‌های شفاف هوای تازه را وارد آتریوم‌ها و از آنجا به کریدورها و دفاتر اداری می‌کنند. طراحان قصد دارند از طناب‌های فلزی برای آویزان کردن باغچه‌های معلق استفاده کنند. همزمان با این کارها، سیستم خنک ساز زیرزمینی، آب را خنک کرده و از طریق لوله‌های تعبیه شده در کف‌ها به طبقات می‌فرستد.

این برج نمودی از جریانات اخیر در حیطه معماری سبز است. در شهرهای بزرگی مثل شیکاگو، نیویورک یا پاریس برج‌های دوست دار محیط زیست با پیشرفت چشمگیری در حال ساخت هستند.

 

:: مطالب مرتبط

+  ایفل؛ برجی که با هیچ بادی نمی‌لرزد

+  برج هاى دوقلو پتروناس

+  هتل شرایتون پاریس

+  نگاهی به رستوران اکسينگ در نیویورك

+  كتابخانه مدرن اسكندريه، يكى از جاذبه هاى توريستى مصر

+  برج میلاد ، نماد تهران

+  پلهاي دهانه بلند در جهان

+  برج ساعت "بیگ بن" در لندن

+  برجهای هزاره سوم (از پروژه های مهم در حال ساخت تهران)

+  معرفی دو برج برجسته جهان

+  استادیوم معلق هانوور، تلفیقی از معماری سنتی و مدرن

+  تایپه 101 برجی بر فراز آسمان

+  چهار برج 70 طبقه، مركز دوماي شهر مسكو مي‌شود

+  مركز جهاني شانگهاي چين

+  اولین اثر فرانک گری درنیویورک

+  نگاهی به استادیوم براگا، بهترين در يوروكاپ 2004

+  شهرک علوم و فنون سانتاگو کالاتراوا

+  مرکز ملی شنا در شهر پکن چین

+  البرج دبی ، بلندترین برج دنیا

+  پل دروازه طلایی – سانفرانسیسکو

+  برج میلاد ، نظرات و انتقادات

 

+ نوشته شده توسط معین در جمعه ۲ فروردین۱۳۸۷ و ساعت 15:27 |
Google Page Rank - Powered by www.Maker™.ir